Kurkuma

Korenie známe ako kurkuma je pravdepodobne najúčinnejším potravinovým doplnkom.

Mnohé vysokokvalitné štúdie ukazujú, že kurkuma má veľký prínos pre vaše telo a mozog. Tieto výhody pochádzajú z jej hlavnej účinnej látky, kurkumínu.

Čo je kurkuma a kurkumín?

Kurkuma je korenie, ktoré dáva kari žltú farbu.

V Indii sa používa už tisíce rokov ako korenie aj liečivá rastlina. V poslednom čase začala veda potvrdzovať tradičné tvrdenia, že kurkuma obsahuje zlúčeniny s liečivými vlastnosťami (1).

Tieto zlúčeniny sa nazývajú kurkuminoidy. Najdôležitejším z nich je kurkumín.

Kurkumín je hlavnou účinnou zložkou kurkumy. Má silný protizápalový účinok a je veľmi silným antioxidantom.

10 hlavných preukázaných zdravotných prínosov kurkumy a kurkumínu

1. Kurkuma obsahuje bioaktívne zlúčeniny s liečivými vlastnosťami

Obsah kurkumínu v kurkume bohužiaľ nie je príliš vysoký. Obsahuje približne 3 % hmotnosti (2). Vo väčšine štúdií o tejto rastline sa používajú výťažky z kurkumy, ktoré obsahujú najmä kurkumín, pričom dávky zvyčajne presahujú 1 gram denne.

Bolo by veľmi ťažké dosiahnuť tieto množstvá, keby ľudia používali kurkumu len ako korenie v strave.

Preto sa niektorí ľudia rozhodnú pre doplnky stravy.

Kurkumín sa však zle vstrebáva do krvného obehu. Aby sa naplno prejavili účinky kurkumínu, je potrebné zlepšiť jeho biologickú dostupnosť (rýchlosť, akou telo absorbuje určitú látku) (3). Je užitočné konzumovať ho spolu s čiernym korením, ktoré obsahuje piperín. Piperín je prírodná látka, ktorá zvyšuje vstrebávanie kurkumínu o 2 000 % (4).

Najlepšie kurkumínové doplnky obsahujú piperín, ktorý výrazne zvyšuje ich účinnosť. 

Kurkumín je tiež rozpustný v tukoch, čo znamená, že sa rozpúšťa v tuku alebo oleji. Preto môže mať zmysel užívať kurkumínové doplnky s jedlom s vysokým obsahom tuku.

2. Kurkumín je prírodná protizápalová látka

Zápalové látky sú nesmierne dôležité. Pomáhajú bojovať proti cudzím votrelcom a zohrávajú úlohu pri odstraňovaní poškodení v tele.

Akútny, krátkodobý zápal je prospešný, ale môže sa stať problematickým, keď sa stane chronickým a napadne vlastné tkanivá.

Vedci sa v súčasnosti domnievajú, že chronický zápal na nízkej úrovni môže zohrávať úlohu pri niektorých zdravotných stavoch a ochoreniach. Patrí medzi ne (5): 

  • Ochorenie srdca
  • Rakovina
  • metabolický syndróm
  • Alzheimerova choroba
  • rôzne degeneratívne ochorenia

 

Preto všetko, čo môže pomôcť v boji proti chronickému zápalu, je potenciálne dôležité pre prevenciu a liečbu týchto ochorení.

Hoci problematika zápalu má viacero aspektov a pravdepodobne na ňu neexistuje jednoduchá odpoveď, najdôležitejším zistením v súvislosti s kurkumínom je, že ide o bioaktívnu látku, ktorá dokáže bojovať proti zápalu. Na dosiahnutie liečivých účinkov sú však potrebné veľmi vysoké dávky (6).

3. Kurkuma môže zvýšiť antioxidačnú kapacitu organizmu

Oxidačné poškodenie sa považuje za jeden z mechanizmov starnutia a mnohých ochorení.

Podieľajú sa na tom voľné radikály, vysoko reaktívne molekuly s nespárenými elektrónmi. Voľné radikály majú tendenciu reagovať s dôležitými organickými látkami, ako sú mastné kyseliny, bielkoviny alebo DNA.

Antioxidanty sú obzvlášť užitočné, pretože chránia telo pred voľnými radikálmi.

Kurkumín je silný antioxidant, ktorý vďaka svojej chemickej štruktúre dokáže neutralizovať voľné radikály (7).

Okrem toho štúdie na zvieratách a bunkách naznačujú, že kurkumín môže blokovať pôsobenie voľných radikálov a stimulovať pôsobenie iných antioxidantov. Na potvrdenie týchto výhod sú potrebné ďalšie klinické štúdie na ľuďoch (8).

4. Kurkumín môže zvýšiť neurotrofický faktor v mozgu

Vo všeobecnosti vždy hovoríme o vitamíne D, ale v literatúre sa tento vitamín objavuje ako Vitamín D3 (cholekalciferol) a Vitamín D2 (ergokalciferol).

Vitamín D3 (cholekalciferol) sa môže vytvárať v koži pomocou slnka. Na druhej strane sa tento vitamín v našej strave nachádza aj v živočíšnych potravinách, najmä v tučných druhoch rýb, ako sú napr.

  • Sleď s obsahom 7,80 – 25,00 mikrogramov
  • Losos s obsahom 16,00 mikrogramov
  • Kurací vaječný žĺtok s obsahom 5,60 mikrogramov
  • Makrela s obsahom 4,00 mikrogramov
  • Margarín s obsahom 2,5 – 7,5 mikrogramov

 

Všetky referenčné hodnoty sa vzťahujú na 100 gramov.

Na druhej strane, vitamín D2 (ergokalciferol) sa nachádza výlučne v rastlinných potravinách, ale telo túto formu nedokáže tak dobre využiť. Preto bolo pre vegánov dlho ťažké získať dostatok vitamínu D okrem slnka. Nedostatok bol často veľmi pravdepodobný, ale v poslednom čase je možné získať vitamín D3 z húb a lišajníkov.

5. Kurkumín môže znížiť riziko srdcových ochorení

Ochorenia srdca sú celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí (14). Výskumníci ich skúmajú už desaťročia a získali veľa poznatkov o ich príčinách. Nie je prekvapujúce, že ochorenie srdca je neuveriteľne komplikované a prispieva k nemu viacero faktorov.

Kurkumín môže pomôcť zvrátiť mnohé kroky v procese srdcových ochorení (15).

Azda najdôležitejším prínosom kurkumínu pri srdcových ochoreniach je zlepšenie funkcie endotelu, výstelky ciev (16).

Endotelová dysfunkcia je hlavnou príčinou srdcových ochorení. K tomu dochádza, keď endotel nie je schopný regulovať krvný tlak, zrážanie krvi a niekoľko ďalších faktorov (17).

Niekoľko štúdií naznačuje, že kurkumín môže viesť k zlepšeniu zdravia srdca (18). Okrem toho jedna štúdia zistila, že je rovnako účinný ako cvičenie u žien po menopauzę (19).

Okrem toho môže kurkumín pomôcť znížiť zápal a oxidáciu (ako je uvedené vyššie), ktoré môžu zohrávať úlohu pri srdcových ochoreniach.

V štúdii na 121 ľuďoch, ktorí podstúpili operáciu koronárneho bypassu, im vedci podávali buď placebo, alebo 4 gramy kurkumínu denne počas niekoľkých dní pred operáciou a po nej.

V skupine s kurkumínom sa riziko infarktu v nemocnici znížilo o 65 % (20).

6. Kurkuma môže pomôcť predchádzať rakovine

Rakovina je ochorenie charakterizované nekontrolovaným rastom buniek. Existuje mnoho rôznych foriem rakoviny, na ktoré zrejme majú vplyv doplnky s kurkumínom (21).

Kurkumín sa skúmal ako užitočná rastlina pri liečbe rakoviny a zistilo sa, že ovplyvňuje rast a vývoj rakoviny (22).

Štúdie ukázali, že (23):

  • môže prispieť k smrti rakovinových buniek
  • znížiť angiogenézu (rast nových ciev v nádoroch)
  • znižuje výskyt metastáz (šírenie rakoviny)

 

Nie je dostatočne preskúmané, či vysoké dávky kurkumínu – najlepšie s látkou zvyšujúcou absorpciu (piperín) môžu pomôcť pri liečbe rakoviny u ľudí. 

Existujú však dôkazy, že môže zabrániť vzniku rakoviny, najmä rakoviny tráviaceho systému, ako je napríklad rakovina hrubého čreva a konečníka (24).

V 30-dňovej štúdii na 44 mužoch s léziami v hrubom čreve, ktoré sa niekedy menia na rakovinu, 4 gramy kurkumínu denne znížili počet lézií o 40 % (25).

7. Kurkumín môže byť prospešný pri liečbe Alzheimerovej choroby

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie a môže byť zodpovedná až za 70 % prípadov demencie (26).

Hoci na niektoré príznaky existujú lieky, Alzheimerovu chorobu zatiaľ nemožno vyliečiť. Preto je tak dôležité, aby sa choroba vôbec nevyskytla.

Na obzore sa možno objavia dobré správy, pretože sa ukázalo, že kurkumín dokáže prekonať hematoencefalickú bariéru (27).

Je známe, že zápal a oxidačné poškodenie zohrávajú úlohu pri Alzheimerovej chorobe a kurkumín má priaznivé účinky na obe tieto ochorenia (28).

Okrem toho je hlavným znakom Alzheimerovej choroby tvorba zhlukov bielkovín nazývaných amyloidné plaky. Štúdie ukazujú, že kurkumín môže pomôcť odstrániť tieto plaky (29).

V súčasnosti nie je známe, či kurkumín dokáže spomaliť alebo dokonca zvrátiť progresiu Alzheimerovej choroby u ľudí, a je potrebné ho ešte preskúmať.

8. Pacienti s artritídou dobre reagujú na doplnky s kurkumínom

Artritída je v západných krajinách bežným problémom. Existujú rôzne typy artritídy, z ktorých väčšina zahŕňa zápal kĺbov.

Keďže kurkumín je silná protizápalová látka, je logické, že môže pomôcť pri artritíde. V skutočnosti viaceré štúdie ukazujú, že existuje súvislosť.

V jednej štúdii na ľuďoch s reumatoidnou artritídou bol kurkumín dokonca účinnejší ako protizápalový liek (30).

Mnohé ďalšie štúdie sa zaoberali účinkami kurkumínu na artritídu a zistili zlepšenie rôznych symptómov (31).

9. Kurkumín pôsobí proti depresii

Kurkumín sa ukázal ako sľubný pri liečbe depresie.

V kontrolovanej štúdii bolo 60 ľudí s depresiou náhodne rozdelených do troch skupin (32). Jedna skupina dostávala Prozac (široko používané antidepresívum), druhá skupina dostávala 1 gram kurkumínu a tretia skupina užívala Prozac aj kurkumín.

Po 6 týždňoch kurkumín viedol k podobnému zlepšeniu ako Prozac. Najlepšie si počínala skupina užívajúca prozac aj kurkumin (33).

Podľa tejto malej štúdie je kurkumín rovnako účinný ako antidepresívum. 

Depresia sa spája aj so zníženou hladinou BDNF a zmenšovaním hipokampu, oblasti mozgu, ktorá zohráva úlohu pri učení a pamäti. Kurkumín môže pomôcť zvýšiť hladinu BDNF, čo môže zvrátiť niektoré z týchto zmien (34).

Existujú tiež dôkazy, že kurkumín môže zvýšiť hladinu neurotransmiterov serotonínu a dopamínu v mózgu (35).

10. Kurkumín môže pomôcť oddialiť proces starnutia a bojovať proti chronickým ochoreniam súvisiacim s vekom

Ak kurkumín skutočne pomáha predchádzať ochoreniam srdca, rakovine a Alzheimerovej chorobe, mohol by byť prospešný aj pre dlhovekosť.

To naznačuje, že kurkumín by mohol byť potenciálnym prostriedkom proti starnutiu (36).

Keďže sa predpokladá, že oxidácia a zápal zohrávajú úlohu pri starnutí, kurkumín by mohol mať účinky, ktoré ďaleko presahujú jednoduchú prevenciu chorób (37).

Záver

Kurkuma – a najmä jej najúčinnejšia zlúčenina kurkumín má mnoho vedecky dokázaných zdravotných účinkov, ako napríklad potenciál zlepšovať zdravie srdca a predchádzať Alzheimerovej chorobe a rakovine.

Je to silný protizápalový a antioxidačný prostriedok. Môže tiež pomôcť zlepšiť príznaky depresie a artritídy.

Osobne dbáme na pravidelné varenie s kurkumou ako súčasť druhovo bohatej stravy, ale najmä používame kurkumu ako doplnok stravy, čo nám zaručí všetky benefity ktoré môžeme z užívania kurkumy získať. To zahŕňa denný príjem 300-500 mg kurkumy, ako aj cyklický príjem až 1500 mg počas 3-14 dní, napríklad pri extrémne vysokom fyzickom zaťažení, vysokej úrovni stresu alebo iných stavoch, ktoré zvyšujú potenciál zápalu v tele.

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3633300/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17044766/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26007179/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9619120/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6636482/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32286941/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21633179/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26007179/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29097552/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33041781/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17569207/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33041781/
  9. https://medlineplus.gov/genetics/gene/bdnf/ ; https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fncel.2019.00363/full
  10. https://www.nature.com/articles/s41598-020-73576-1 ; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6358753/
  11. https://www.hindawi.com/journals/mi/2017/6280925/ ; https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0166432812006997
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3281036/ ; https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/examining-the-potential-clinical-value-of-curcumin-in-the-prevention-and-diagnosis-of-alzheimers-disease/A2DB953BAA57C30E080D030AF0C225D9
  13. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1064748117305110?via%3Dihub
  14. https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death
  15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28274852/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30716389/
  16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5310664/#:~:text=U%20zdravých%20stredne%20starých%20a%20starších%20dospelých%2C%2012%20týždňov%20zlepšenia%20funkcie%20konduitu%20teplej%20endotelu.
  17. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28228072/
  18. https://www.mdpi.com/2077-0383/9/3/746/htm ; https://www.hindawi.com/journals/jnme/2016/1089653/
  19. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23146777/
  20. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22481014/
  21. https://ar.iiarjournals.org/content/35/2/645
  22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835707/
  23. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2212429218303948?via%3Dihub ; https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2020.01021/full#B15
  24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835707/
  25. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21372035/
  26. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/dementia
  27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5950688/#:~:text=Pre%20prevenciu%20a%20liečbu%20rizika%20Alzheimerovej%20choroby.
  28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5950688/#:~:text=Pre%20prevenciu%20a%20liečbu%20rizika%20Alzheimerovej%20choroby.
  29. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16988474/
  30. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22407780/
  31. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20657536/
  32. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23832433/
  33. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23832433/
  34. https://www.hindawi.com/journals/tswj/2009/624894/
  35. https://link.springer.com/article/10.1007/s00213-008-1300-y ; https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2020.572533/full
  36. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20205886/
  37. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20388102/ 

Toto by vás tiež mohlo zaujímať.