bluzone filozofia

Bez ohľadu na to, čo tu zažiješ  na svojej individuálnej odysei, tieto tri základy sú to, čo kážeme na dennej báze. Vnímaj ich vo svojom každodennom živote, aby si sa stala svojou najšťastnejšou, najzdravšou a najlepšou verziou:

Chceme prispieť k tvojmu zdraviu tým, že:

 1. Ti umožníme dostať sa na cestu aktívnej sebaoptimalizácie a sebaurčenia.
 2. Predstavíme ti spôsoby a procesy, ktoré môžeš sledovať a ktorým môžeš dôverovať. Také, ktoré nie sú plné protirečení a na tému zdravia sa pozerajú komplexne.
 3. Pomôžeme vytvoriť povedomie a hnutie, ktoré integruje nielen teba ako jednotlivca, ale nás všetkých ako sociálne bytosti patriace do jednej komunity.

Ak chceš dosiahnuť vyššiu kvalitu života pre seba a svoje okolie, tvoja cesta začína tu. Zaručujeme ti, že budeš múdrejšia, motivovanejšia, silnejšia ale hlavne zdravšia. Stačí začať a urobiť prvý krok.
A myslíme to doslova. Naša filozofia hlása ako mantru tieto tri elementy:

 

WALK / BREATHE / HYDRATE

 

1. CHÔDZA

Každý deň kráčaj 10 000 krokov.

2. DÝCHANIE

Každý deň si sprav čas aspoň na dvojminútové dýchacie cvičenie.

3. HYDRATÁCIA

Začni každý deň s veľkým pohárom vody.

Toto sú východiskové body. Ak teraz chceš uvoľniť svoje superschopnosti, získať vedomosti, skúsenosti a všetky druhy ďalších tipov pre zdravie a samozrejme poznať podrobnosti týchto troch jednoduchých pokynov, potom vstúp do sveta bluzone. Okinawa (Japonsko), Sardínia (Taliansko), Loma Linda (USA), Nicoya (Kostarika) a Ikaria (Grécko). Prvých päť regiónov známych ako blue zones teda “ modré zóny“ Zeme. Boli identifikované ako miesta, kde sa ľudia tešia vysokej kvalite života a udržiavajú si ju až do vysokého veku. Sú známe aj ako regióny storočných ľudí, pretože nadpriemerný počet ľudí sa tu dožíva 100 a viac rokov. Toto pomenovanie vymyslel novinár a autor časopisu National Geographic Dan Buettner. Podrobne opisuje život a spôsob života storočných ľudí a sleduje ich tajomstvo.

Čo robí modré zóny najzdravšími miestami na svete?

 • silná rodinná a sociálna angažovanosť
 • neustála fyzická aktivita je súčasťou každodenného života
 • vo veľkej miere sa konzumujú divo rastúce rastliny, bylinky a koreniny
 • vysoká spotreba strukovín a šošovice, ktoré sa pripravujú namáčaním, klíčením alebo kvasením
 • pravidelné obdobia pôstu a všeobecne nižší príjem kalórií
 • málo zdrojov stresu a zapájanie sa do duchovných a náboženských aktivít
 • výrazne nižšie vysatavenie sociálnym sieťam
 • nízka až mierna konzumácia alkoholu (predovšetkým vína a iných kvasených nápojov), zvyčajne spojená so spoločenskou interakciou
 • obyvatelia modrých zón nefajčia

Obyvatelia modrých zón majú nižšie riziko rakoviny, výrazne nižší výskyt Alzheimerovej choroby, demencie a depresie, priemerný BMI v zdravom rozmedzí a samozrejme žijú dlhšie. Jednoduchosť a prirodzené ukotvenie v našej ľudskej histórii je dôvodom, prečo čerpáme časť našej inšpirácie a filozofie práve tu.

Šťastie + zdravie = dlhý život

Čo si môžeme v našom západnom modernom svete plnom stresu, nadváhy a sociálnej izolácie osvojiť, uplatniť a dlhodobo realizovať, aby sme žili zdravšie, dlhšie a šťastnejšie?

Jeden aspekt je mimoriadne dôležitý a nemalo by sa naň zabúdať. Nejde o to, aby sa zaviedol taký životný štýl, akým žijú napríklad obyvatelia Okinavy, pretože to nie je v dnešnej modrenej dobe možné, ani žiaduce, vzhľadom na historické, genetické, kultúrne, sociálne a hospodárske pozadie. Životný štýl „z poľa na na tanier“ je v mnohých miestach vo vysoko industrializovaných oblastiach veľmi ťažko realizovateľný. Pravdepodobne nikdy nebudeme mať taký uvoľnený prístup k stresu ako obyvatelia ostrova Nicoya. Model  „copy & paste“ nemôže a nebude fungovať. Musíme si nájsť vlastnú cestu.

Dan Buettner to vystihol dokonale:

„V modrých zónach sveta sú zakódované stáročia, dokonca tisícročia ľudských skúseností.“

Nemyslím si, že je to náhoda, že spôsob, akým sa títo ľudia stravujú, komunikujú medzi sebou, odbúravajú stres, liečia sa, vyhýbajú sa chorobám a ako definujú svoj pohľad na život, im prináša viac dobrých rokov života. Aby sme sa od nich mohli učiť, musíme byť otvorení a ochotní počúvať.“

Počúvaním a inšpiráciou sa môžeme učiť, chápať a následne sa snažiť o zdravší životný štýl. Cieľ je jasný: šťastný, zdravý a dlhý život.

Aby sme vedeli, kam chceme ísť, musíme poznať svoj cieľ.

Pritom by sme nemali zabúdať odkiaľ pochádzame a že cesta je cieľom.

Nebudujeme základy na okamžitom riešení. Chceme vytvoriť dlhodobý životný štýl, ktorý spája najlepšiu múdrosť tisícročnej histórie ľudstva s najnovšími poznatkami medicíny, vedy a techniky.

Ako povedal Warren Buffet: „Čím viac sa učíme, tým viac zarábame.“ Aj my sme presvedčení, že skutočná sila spočíva vo vedomostiach. Preto sa zameriavame na oblasti, ktoré môžeme skutočne ovplyvniť, prispôsobiť a implementovať. Naším cieľom je vrátiť ti kontrolu.

Biohacking ako nástroj pre zdravý životný štýl

V bluzone sme opierame o pojem biohacking. Podľa Gablerovho Wirtschaftslexikonu je to definované takto: „Biohacking je biologický, chemický alebo technický zásah do organizmov s cieľom ich zmeny a zlepšenia. Má korene v hnutí „urob si sám“. V konečnom dôsledku ide o vytváranie nových systémov, ktoré sa uplatnia v živom aj neživom prostredí.“

Holistický prístup

Bluzone filozofia si zakladá na holistickom prístupe k zdraviu. Nezlepšuje len tvoj tréning alebo stravu, ale venuje sa všetkým aspektom, ktoré ovplyvňujú tvoj životný štýl. Také, ktoré môžeš trénovať a kontrolovať. Okrem už spomínaných oblastí sem patrí aj tvoja regenerácia, kognitívne a mentálne procesy, myseľ, duch, ako aj starostlivosť o pokožku. Nie je možné dosiahnuť výrazné zlepšenie telesnej schránky prostredníctvom úpravy výživy, ak je tvoj spánkový rytmus katastrofálny, tvoja schopnosť regenerácie je výrazne obmedzená, hladina kortizolu je neustále zvýšená a tvoja srdcová variabilita je slabá. Rovnako nemôžš očakávať lepšie spánkové fázy, ak každý večer piješ príliš veľa alkoholu alebo ak si pravidelne v noci naložíš misku zmrzliny. Neponúkame okamžité riešenie v podobe čipov implantovaných do našich predlaktí, ale skôr pochopenie toho, ako sme my ľudia žili počas niekoľkých generácií, kde sú naše korene a ako môžeme tento veľmi zdravý, prirodzený stav zaviesť v našom modernom svete.

To najlepšie z oboch svetov

Skús sa na to pozrieť takto: Modré zóny tohto sveta sú základom, ktorý nám odhaľuje nádhernú víziu toho, čo môžeme ako národ dosiahnuť a vybudovať. To je niečo, čo by sa malo preniesť aspoň do ďalšej generácie v podobe hodnôt. Navyše tento prístup predstavuje našu kotvu a pomáha nám pripomenúť si, odkiaľ vlastne pochádzame a kam chceme ako národ smerovať. Biohacking je na druhej strane praktický prístup, ktorý ti ako jednotlivcovi dáva možnosť prispieť k tejto vízii. Toto je spôsob, ako môžeš riešiť svoje osobné zdravie a vytvoriť najlepšiu verziu seba. Sú to postupy, ktoré ti pomáhajú prevziať kontrolu nad každodenným životom. Tu vidíme prechod z teórie do praxe.

Vitaj v Pentagone – 5 základných pilierov sebaoptimalizácie

Nemusíš si rezervovať let do „samotneho Pentagonu v USA“, aby si sa dostala do modrej zóny. Neanalyzujeme Ministerstvo obrany Spojených štátov, ale päť oblastí, ktoré môžeš ovplyvniť, aby si naplno využila svoj potenciál. Komplexný prístup a pohľad na všetky aspekty tvojho životného štýlu je pre úspech veľmi dôležitý. Všetky oblasti sa navzájom ovplyvňujú a mali by byť podľa toho zosúladené. Predstav si, že si v osemčlennej veslici a sedem žien vesluje na juh. Ôsma žena však vesluje prudko smerom na sever. Je jasné, že loď bude stále smerovať na juh, ale nie s potrebnou účinnosťou na dosiahnutie najlepšieho možného výsledku. V bluzone sme definovali päť základných oblastí, ktoré dokážeš trénovať a kontrolovať aby si napomohla svojmu cielu žiť šťastný, zdravý a dlhý život.
 1. TVOJA VÝŽIVA
 2. TVOJ POHYB
 3. TVOJA REGENERÁCIA
 4. TVOJA STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU
 5. TVOJE MYSLENIE

Naším cieľom je ukázať ti, prečo sú tieto oblasti také dôležité, čo presne sa v nich deje a ako môžeš pozitívne zasiahnuť do svojho zdravia a naplniť svoju individualitu a jedinečnosť.

Týmto ťa vítame v bluzone! Tvoj cieľ je súhrnom tvojich osobných hodnôt v živote, toho, čo rada robíš, v čom si dobrá a čo si ochotna dať.

O zakladateľoch

Za každým dobrým príbehom stojí hlavný hrdina, v tomto prípade sú dokonca dvaja. A v tejto konkrétnej konštalácii je to dokonca pár, ktorý sa permanentne vynáša do výšin a má spoločný cieľ. Uhádla si: šťastný, zdravý a dlhý život.

Sme Dominika Krčmáriková, 31 rokov, a Miszek Damer, 33 rokov, zakladatelia bluzone. Miszek sa celé desaťročie venuje výžive, pohybu a životospráve.
Dominika sa už 15 rokov pohybuje vo svete modelingu. Vyskúšala snáď všetky trendy v oblasti výživy, životosprávy a diét. Získala tak viac praktických skúseností ako si teoretici dokážu predstaviť.

Miszek, ako osobný tréner a coach, viedol pravdepodobne všetky cieľové skupiny, a tak rozvíjal nielen svoje odborné znalosti, ale predovšetkým sociálnu interakciu s rôznymi skupinami ľudí. Medzi jeho klientov patria muži, ženy, deti, seniori, ženy v domácnosti, podnikatelia, manažéri, vojaci a profesionálni športovci z basketbalu, futbalu, hádzanej, hokeja, jachtingu, tenisu, veslovania, atletiky, kulturistiky, vzpierania, MMA, biatlonu, Crossfitu a volejbalu.

Dominika je dokonalým príkladom celoživotnej zdravotnej štúdie N=1. S neustálym cieľom vytvoriť najlepšiu verziu seba samej vyskúšala na sebe všetky diéty, cvičebné programy, produkty starostlivosti o pleť a trendy v oblasti zdravia. Svojou osobnou dokumentáciou úspechov (alebo neúspechov) by mohla obohatiť nejednu štúdiu.

Spolu majú za sebou niekoľko tisíc hodín výskumu, testovania a experimentovania.

Ideme príkladom

Žijeme životným štýlom bluzone na  100 %. Žijeme šťastný a zdravý život a chceme si ho udržať čo najdlhšie. Aby sme to dosiahli, ideme príkladom, neustále skúmame nové oblasti a metódy, radi experimentujeme, učíme sa od odborníkov a overujeme, čo má zmysel a čo nie. Chceme sa s tebou podeliť o výsledky. V každom ohľade ti ponúkame to najlepšie z oboch svetov: vedeckú teóriu a implementáciu orientovanú na prax. Teórie overené štúdiami a osobnými poznatkami. Víťazstvá a prehry. Skúsenosti oboch pohlaví s oboma pohlaviami a v neposlednom rade aj dostatok vážnych faktov a niekoľko úsmevných momentov.