Omega 3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny sú veľmi dôležité pre vaše zdravie.
Najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť dostatok omega-3 mastných kyselín, je konzumácia celých potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, ako sú mastné ryby. Ak nejete veľa tučných rýb, mali by ste zvážiť užívanie doplnku.
Na trhu sú stovky rôznych omega-3 doplnkov. Avšak nie všetky majú rovnaké zdravotné účinky.
Tento podrobný článok vysvetľuje všetko, čo potrebujete vedieť o doplnkoch stravy s obsahom omega-3. A samozrejme, dávame vám aj naše odporúčanie.
Rôzne formy Omega-3
Rybí olej sa dodáva v prirodnej aj spracovanej forme.
Spracovanie môže ovplyvniť formu mastných kyselín. Je to dôležité, pretože niektoré formy sa vstrebávajú lepšie ako iné.
- Ryby: V celých rybách sú omega-3 mastné kyseliny prítomné vo forme voľných mastných kyselín, fosfolipidov and triglyceridov.
- Rybí olej: V bežných rybích olejoch sú omega-3 mastné kyseliny prítomné najmä vo forme triglyceridov.
- Spracovaný rybí olej: Pri rafinácii rybieho oleja potravinárski chemici často premieňajú triglyceridy na etylestery, čo im umožňuje upraviť koncentráciu DHA a EPA v oleji.
- Reformované triglyceridy: Etylétery v spracovaných rybích olejoch sa môžu premeniť späť na triglyceridy, ktoré sa potom nazývajú „reformované“ triglyceridy.
Všetky tieto formy sú zdraviu prospešné, ale štúdie naznačujú, že vstrebávanie omega-3 z etylesterov nie je také dobré ako z ostatných foriem hoci niektoré štúdie naznačujú, že sa vstrebávajú rovnako dobre (1).
Prirodný rybí olej
Ide o olej získaný z tkanív mastných rýb, zvyčajne vo forme triglyceridov. Je najbližšie k pravej rybe. Prírodný rybí olej obsahuje niekoľko dôležitých živín.
Množstvo omega-3 mastných kyselín v rybom oleji – vrátane EPA a DHA – sa pohybuje od 18 do 31 %, ale ich množstvo sa líši podľa druhu ryby (2). Prírodný rybí olej navyše obsahuje vitamíny A a D.
Losos, sardinky, sleď a treščia pečeň patria medzi najbežnejšie zdroje prírodného rybieho oleja. Tieto oleje sú dostupné v kapsulách alebo v tekutej forme (3).
Spracovaný rybí olej
Spracovaný rybí olej je čistený a/alebo koncentrovaný. Pozostáva z etylesterov alebo triglyceridov.
Čistením sa z oleja odstraňujú nečistoty, ako je ortuť a PCB. Koncentrácia oleja môže tiež zvýšiť obsah EPA a DHA. Niektoré oleje môžu obsahovať až 50-90 % čistej EPA a/alebo DHA.
Spracované rybie oleje tvoria väčšinu trhu s rybím olejom, pretože sú lacné a zvyčajne sa dodávajú v kapsulách.
Vaše telo nevstrebáva spracovaný rybí olej tak dobre ako prírodný rybí olej, ak je vo forme etylesteru. Etylestery sú tiež náchylnejšie na oxidáciu a žltnutie ako triglyceridy (4).
Niektorí výrobcovia však olej ešte ďalej spracovávajú, aby ho premenili späť na syntetickú triglyceridovú formu, ktorá sa dobre vstrebáva (5).
Tieto oleje sa nazývajú reformované (alebo reesterifikované) triglyceridy. Sú to najdrahšie doplnky s rybím olejom a tvoria len malé percento trhu.
Krilový olej
Krilový olej sa získava z antarktického krilu, malého živočícha podobného krevetám. Krilový olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny vo forme triglyceridov aj fosfolipidov (6).
Mnohé štúdie preukázali, že omega-3 z fosfolipidov v krilovom oleji sa vstrebáva rovnako dobre ako z triglyceridov v rybom oleji, niekedy dokonca lepšie (7).
Krilový olej je veľmi odolný voči oxidácii, pretože prirodzene obsahuje silný antioxidant nazývaný astaxantín (8).
Okrem toho je kril veľmi malý a má krátku životnosť, takže počas svojho života nenahromadí veľa znečisťujúcich látok. Preto sa ich olej nemusí čistiť a zriedkavo sa vyskytuje vo forme etylesteru. Na druhej strane sú doplnky s obsahom krilového oleja veľmi drahé, dokonca aj v porovnaní s vysokokvalitnými omega-3 doplnkami, takže je ťažké odôvodniť ich potenciálny prínos.
Olej z mušlí zelenoústych
Slávka zelenoústa pochádza z Nového Zélandu a jej olej je väčšinou vo forme triglyceridov a voľných mastných kyselín.
Okrem EPA a DHA obsahuje aj stopy kyseliny eikosatetraénovej (ETA). Táto vzácna omega-3 mastná kyselina môže byť ešte účinnejšia pri znižovaní zápalu ako iné omega-3 kyseliny (9).
Konzumácia oleja zo zelenoústej mušle namiesto rybieho oleja sa považuje za ekologickú. Dostupnosť na trhu s doplnkami je však veľmi obmedzená.
Olej zo cicavcov
Omega-3 olej z cicavcov sa získava z tuleňov a má formu prírodných triglyceridov.
Okrem EPA a DHA obsahuje aj pomerne vysoké množstvo kyseliny dokoza-pentaenovej (DPA), omega-3 mastnej kyseliny s viacerými potenciálnymi zdravotnými prínosmi. Omega-3 olej z cicavcov má tiež výnimočne nízky obsah omega-6 (10).
Tieto výrobky je tiež veľmi ťažké nájsť na trhu.
Olej ALA
ALA je skratka pre kyselinu alfa-linolénovú. Je to rastlinná forma omega-3 mastných kyselín.
V obzvlášť veľkom množstve sa nachádza v ľanových semienkach, chia semienkach a konopných semienkach.
Vaše telo ho môže premeniť na EPA alebo DHA, ale tento proces premeny je neúčinný. Väčšina rastlinných olejov tiež obsahuje viac omega-6 ako omega-3 mastných kyselín (11).
Olej z morských rias
Ďalším zdrojom triglyceridov EPA a DHA sú morské riasy, najmä mikroriasy.
EPA a DHA v rybách v skutočnosti pochádzajú z rias. Žerú ho menšie ryby a odtiaľ sa posúva nahor v potravinovom reťazci.
Štúdie ukazujú, že olej z rias má v skutočnosti vyššiu koncentráciu omega-3 mastných kyselín, najmä DHA, ako rybí olej. Je obzvlášť vhodným zdrojom pre vegetariánov a vegánov (12).
Môže obsahovať aj dôležité minerály, ako je napríklad jód.
Okrem toho sa olej z rias považuje za ekologický. Neobsahuje žiadne znečisťujúce látky, ako sú ťažké kovy, a preto je udržateľná a zdravá. Jediná nevýhoda: výroba oleja z rias je veľmi nákladná, a preto sa predáva oveľa drahšie ako rybí olej.
Kapsule Omega-3
Omega-3 oleje sa zvyčajne predávajú v kapsulách alebo mäkkých géloch.
Tie sú u spotrebiteľov veľmi obľúbené, pretože nemajú žiadnu chuť a ľahko sa prehĺtajú.
Kapsuly sú zvyčajne vyrobené z mäkkej želatínovej vrstvy a mnohí výrobcovia používajú aj enterickú vrstvu.
Obal kapsuly, ktorý je odolný proti tráviacím šťavám v žalúdku zabezpečuje, že sa kapsula nerozpustí, kým sa nedostane do tenkého čreva. To je bežné pri kapsulách s rybím olejom, pretože zabraňujú refluxu.
Môže však tiež maskovať nepríjemný zápach žltého rybieho oleja.
Ak užívate kapsule omega-3, mali by ste ich z času na čas otvoriť a ovoňať, aby ste sa uistili, že nezhnili.
Na čo sa zamerať pri nákupe doplnkov
Pri kúpe doplnku stravy s obsahom omega-3 si vždy pozorne prečítajte etiketu.
Skontrolujte tiež nasledujúce údaje:
- Typ omega-3: Mnohé doplnky stravy s obsahom omega-3 často obsahujú málo alebo vôbec neobsahujú EPA a DHA – hlavné typy omega-3. Uistite sa, že ich váš doplnok obsahuje.
- Množstvo omega-3: Na prednej strane doplnku môže byť uvedené, že obsahuje 1 000 mg rybieho oleja v jednej kapsule. Na zadnej strane sa však dočítate, že obsahuje len niekoľko miligramov EPA a DHA (zvyčajne okolo 300 mg).
- Forma omega-3: Pre lepšiu absorpciu hľadajte skôr FFA (voľné mastné kyseliny), TG, rTG (triglyceridy a reformované triglyceridy) a PL (fosfolipidy) než EE (etylestery).
- Čistota a pravosť: Snažte sa kupovať výrobky, ktoré majú buď normu GOED pre čistotu, alebo pečať tretej strany. Tieto pečate dokazujú, že sú bezpečné a obsahujú to, čo sa v nich uvádza.
- Čerstvosť: Omega-3 mastné kyseliny majú tendenciu žltnúť. Keď sa pokazia, začnú nepríjemne zapáchať a stanú sa menej účinnými alebo dokonca škodlivými. Vždy skontrolujte dátum, vôňu výrobku a zistite, či obsahuje antioxidant, napríklad astaxantín.
- Udržateľnosť: Snažte sa kupovať rybí olej certifikovaný organizáciou MSC, Environmentálnym obranným fondom alebo podobnou organizáciou. Malé ryby s krátkou životnosťou sú zvyčajne udržateľnejšie.
Ktoré omega-3 doplnky sú najlepšie?
Pravidelné užívanie rybieho oleja je pravdepodobne najlepšou voľbou pre väčšinu ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoje zdravie z dlhodobého hľadiska.
Nezabúdajte však, že prírodný rybí olej zvyčajne neobsahuje viac ako 30 % EPA a DHA, čo znamená, že 70 % tvoria iné tuky.
Môžete si tiež kúpiť doplnky stravy, ktoré obsahujú vyššiu koncentráciu omega-3 mastných kyselín. EPA a DHA môžu tvoriť až 90 %. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak si vyberiete značkové výrobky, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny ako voľné mastné kyseliny. Triglyceridy alebo fosfolipidy sú tiež vhodné.
Už dlho dôverujeme nášmu skvelému partnerovi Omega3zone, ktorý sa vďaka nemeckej výrobe vyznačuje vynikajúcou a dôveryhodnou kvalitou. Obľúbili sme si ho najmä pre jeho vysokú hodnotu a spoľahlivú čistotu. Treba tiež zdôrazniť, že Omega3zone sa úplne vyhýba používaniu koncentrátov.
Naopak, súhra rôznych hodnotných rybích olejov z voľne žijúcich rýb vedie k vysokej koncentrácii omega-3 mastných kyselín. To zaručuje úplné pokrytie dennej potreby EPA a DHA aj pri veľkej fyzickej alebo psychickej záťaži (napr. pri ambicióznom športe alebo veľkom strese).
Každá šarža oleja, ktorý je prirodzene dostupný vo forme tryglyceridov, sa pred uvoľnením do predaja interne kontroluje a následne náhodne testuje vládou.
Okrem toho bol olej podrobený rozsiahlemu testovaniu spoločnosťou Eurofins Analytik GmbH v Hamburgu a na stránke Vergleich.org bol označený za víťaza porovnávacieho testu.
Vďaka starostlivému výberu lahodných príchutí je chuť oleja príjemne ovocná a chutná.
Pre nás je omega 3 súčasťou každej inteligentnej suplementácie, používame ju denne, a preto ju odporúčame aj vám. Pozrite si obchod. V súčasnosti dostanete pri kúpe Omega-3 oleja fľaštičku vitamínu D ZADARMO!
Záver
Väčšine ľudí pravdepodobne postačí bežný doplnok rybieho oleja.
Uistite sa však, že doplnok obsahuje to, čo sľubuje, a venujte osobitnú pozornosť obsahu EPA a DHA.
EPA a DHA sa najčastejšie nachádzajú v produktoch omega-3 živočíšneho pôvodu. Existujú aj vegetariánske verzie, ale tie zvyčajne obsahujú len ALA. Jednou z výnimiek je olej z rias, ktorý je vynikajúcim zdrojom kvalitných omega-3 a je vhodný pre všetkých vrátane vegánov.
Najlepšie je užívať tieto doplnky s mastným jedlom, pretože tuk zvyšuje vstrebávanie omega-3 (13).
Nakoniec nezabudnite, že omega-3, rovnako ako ryby, podliehajú skaze, takže nie je dobré kupovať ich vo veľkých množstvách.
V konečnom dôsledku môžu byť omega-3 jedným z najprospešnejších doplnkov, ktoré môžete užívať. Len sa uistite, že ste si ich vybrali rozumne.
Zdroje:
(1): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21063431/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1826985/
(2): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8541338/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2313198/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2344400/
(3): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4467567/
(4): https://link.springer.com/article/10.1007/s11746-015-2612-9
(5): https://link.springer.com/article/10.1007/s11746-997-0248-0
(6): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17345959/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20848234/
(7): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4559234/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21854650/ ; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3024511/ ; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509649/
(8): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24679797/
(9): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17638133/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11094640/
(10): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20655949/
(11): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11844977/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9637947/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17622276/
(12): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18589030/ ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12936959/
Toto by vás tiež mohlo zaujímať.
Premeň svoj život pomocou zdravých návykov: Manuál pre ženy
Si pripravená vytvoriť trvalú zmenu vo svojom živote a získať benefity zdravých návykov?
Chôdza: zbraň na spaľovanie tukov
Chôdzov sa dokážete prekrokokovať k vášej vytúženej postave a zdraviu. Zistite prečo!
Aký je rozdiel medzi chlorellou a spirulinou?
V tomto článku nájdete prehľad rozdielov medzi chlorellou a spirulinou a dozviete sa o ich benefitoch.