O MNE

Hovorieva mi, že “Kráska a Zviera“ nás vystihujú najlepšie. Súhlasím s ním, ale mám dojem, že v našej rozprávke som to zviera ja.

Volám sa Dominika Krčmáriková, mám 30 rokov a som zakladateľkou spoločnosti bluzone. Krajinou môjho pôvodu je Slovensko, presnejšie hlavné mesto Bratislava.

O Miszekovi, mojom partnerovi prezradím čo to trochu neskôr.

Nevieš si predstaviť ako nezdravo som si roky predstavovala „zdravý život.“ Aby sme sa pochopili, v mojom živote došlo k obratu o 180 stupňov. Dnes môžem tvrdiť, že som najzdravšou a najšťastnejšou verziou samej seba. Aby si mala predstavu o tom, ako som žila predtým, musíme sa vrátiť o pár rokov vzad. Zoznám sa s malou Domi.

Keď som vyrastala, mala som celkom normálne a radostné detstvo, ktoré mala pod palcom moja milujúca a starostlivá mamina. Dodnes je mojím anjelom a najlepšou priateľkou. Môj otec počas môjho detstva nehral žiadnu rolu, uprednostňoval destiláty a hracie automaty v zafajčených krčmách. Moji rodičia sa rozviedli keď som bola ešte malá.

Wonder Woman a ja

Tak sme šli životom spolu, ja a moja „Wonder Woman“ proti celému svetu. Mamina vždy bola, je a vždy bude mojím vzorom. Vychovala ma podľa svojich najlepších schopností a možností. Vždy hovorím, že množstvo emocionálnej inteligencie, ktorú do mňa táto žena časom vložila, bolo tým najlepším základom a vedomosťami, aké som kedy dostala. Nakoniec ma to zachránilo, pretože som vždy mala silnú vnútornú intuíciu a spojenie so sebou. Myslím si, že je to nesmierne dôležité pre rozvoj silnej osobnosti a porozumeniu toho kým sme. Nie je to vždy jednoduché, najmä pre ženy.

Vieru v seba a vnútornú silu si môžeme dať len my samé. Žiadny vonkajší faktor a ani žiadny človek nám nemôže dať pocit dokonalosti. Iba keď sme my vnútorne celistvé a úplné dokážeme byť plne prítomné, odovzdané a milujúce našim partnerom, rodinám a okoliu.

To, že som doma vyrastala bez mužského vzoru, malo nakoniec tiež silný vplyv na môj život. Bola to pravdepodobne aj hlavná príčina mnohých nedorozumení vo vzťahoch s mužmi v mojej neskoršej dospelosti. Musím zložiť obrovskú poklonu Miszekovi, najtrpezlivejšiemu, najláskavejšiemu a najstarostlivejšiemu partnerovi akého som si mohla priať! Milujem ťa.

Príbeh o škaredom káčatku

Trochu zrýchlym čas. Na základnej škole to bolo fajn až do piatej triedy, kde boli všetky dievčatá a chlapci stále považovaní za „to“ a mohli sa stále spolu hrať.

Po prechode z piatej do šiestej triedy sa pre mňa škola stala peklom na zemi. Všetky dievčatá začali kvitnúť a rozvíjať svoje ženské tvary ako huby po daždi. Hormóny sa rozprúdili, chlapci sa za dievčatami hrnuli a venovali im všetku pozornosť. A čo bolo so mnou?

Hmm…

Pravda bola taká, že som bola vo vnútri smutná a zlomená, pretože mi príroda spočiatku nadelila nezmyselný „špagety“ vzhľad. Bola som chudá, dlhá a prerástla som väčšinu spolužiakov. Často som chodila domov v slzách. Deti sú veľmi kruté.

Bola som stredobodom škodoradostných a nepríjemných posmeškov tak často, až to bolo neznesiteľné. Prezývky ako „doska“ alebo „letecká dráha“ boli mierené na oneskorený vývoj mojich pŕs. Teraz sa nad tým len usmievam a ľutujem malú Domi. Škoda, že nemala taký rozum aký má 30 ročná Domi dnes. Bola som len dievča, ktoré potrebovalo viac času rozkvitnúť.

V tom čase bolo samozrejme veľmi ťažké vnímať svoju ženskosť. Všetko sa zameriavalo čisto na vizuálny vzhľad. Pripomínam, že som bola normálna tínedžerka, ktorá počúvala Tokio Hotel 😀 a chcela som len trochu pozornosti od opačného pohlavia.

Avšak moja „špagety“ postava bola dobrá na jednu vec: šport!

Našťastie som bola nielen dlhá, ale aj talentovaná a ambiciózna vo volejbale. Začala som hrať v období 12 rokoch a časom som sa prepracovala aj do národného mládežníckeho tímu. Silný vzťah k športu a určitá prirodzenosť byť fyzicky aktívna sa tak u mňa prejavili veľmi skoro a zostali mi dodnes. Naučila som sa vybudovať si hlboké spojenie so svojím telom na fyzickej úrovni. Pochopiť, čo musím urobiť, aby som podala určitý výkon a počúvať signály svojho tela. Som veľmi vďačná za tieto skúsenosti a snažím sa ich odovzdávať ďalej ako najlepšie viem.

Padajúca hviezda a jet set lifestyle

Ďalšia veľká zmena v mojom živote nastala v lete, keď som prešla zo základnej na strednú školu. Mala som 15 rokov. Konečne som prekonala pubertu a moja postava začala naberať ženské tvary. Spolužiaci a chlapci si ma začali všímať a zrodilo sa moje ego. Nie som si istá, či to bolo dobre, keď sa pozriem späť na dni stredoškolskej slávy.

Aby toho nebolo málo, v tom istom lete si ma vyhliadol modelingový agent a oslovil ma s ponukou modelingu. Tak som sa za jedno leto stala úplne iným človekom!

Malá poznámka na okraj: Aj keď som bola dobrá vo volejbale a mohla som sa mu venovať na profesionálnej úrovni, keď sa modeling ukázal ako príležitosť cestovať a zarábať peniaze s volejbalom som rýchlo skončila. Keďže som veľmi vďačná za to, kde sa dnes vo svojom živote nachádzam, toto rozhodnutie neľutujem.

Moja kariéra modelky sa začala okamžite, podpísala som zmluvy s materskou agentúrou na Slovensku a so zahraničnými agentúrami po celom svete. Do zahraničia som pravidelne začala cestovať od obdobia 15 rokov. Bola to veľmi vzrušujúca nová realita pre mňa. Keď sa pozriem späť na to, kým som bola ako 15 ročná tínedžerka, rozhodne som nebola pripravená na žiadnu kariéru, ako nie je väčšina 15 ročných detí! Moja mamina vždy dbala o to, aby som sa rozhodovala múdro a dávala na mňa pozor. Asi ako každý iný rodič, absolvovala zo začiatku niekoľko zahraničných ciest so mnou, pretože sa ma bála nechať samú.

Pracovať s dospelými v modelingovom odvetví keď si ešte dieťa je ohromujúce a desivé zároveň. Veľmi rýchlo som vďaka tomu dospela. Jednoducho som nemala inú možnosť keď som chcela zotrvať v tomto biznise. Každý rok cestovania a práce som pravdepodobne získala aspoň štyri roky životných skúseností naviac. Cestovala som do Paríža, Atén, Londýna, Istanbulu, New Yorku, Miami, Los Angeles a mnoho iných miest, aby som sa udržala relevantná na modelingovom trhu. Všetky modelingové cesty a pobyty, ktoré v priemere trvali 1-2 ale aj viac mesiacov v zahraničí, boli väčšinou dobre zorganizované mojou modelingovou agentúrou v mieste pôsobenia.  

Musím spomenúť, že počas práce a cestovania ako modelka som mala na strednej škole špeciálny študijný plán, ktorý mi umožňoval individuálny prístup profesorov a učiteľov. Samozrejme, aj vďaka tomu som sa stala čiernou ovcou triedy a stratila som „takzvaných“ priateľov.

Príliš blízko slnka

Ako modelka som sa vrhla do tohto fantasticky vyzerajúceho pozláteného životného štýlu.Ver mi, nebolo to vôbec také aké som si predstavovala.

Výrazne poškodilo moje telo a dušu toto desaťročie samoty, rozpadnutých priateľstiev a vzťahov či hektického životného štýlu. Bolo to obdobie častej konzumácie alkoholu, účasti na množstve večierkov, podvýživy a nezdravého vzťahu k jedlu. Konala som tak len aby som si udržala nemožne štíhlu postavu a nebola negatívne posudzovaná módnym priemyslom.

Iste, zarobila som veľa peňazí, precestovala miesta, ktoré by som pravdepodobne nikdy nenavštívila. Zažila som množstvo skvelých momentov ale cena, ktorú som za to zaplatila, bola z dlhodobého hľadiska obrovská. Stagnácia v tomto životnom štýle spôsobila, že som na niekoľko rokov stratila menštruáciu, libido, takisto celú svalovú základňu, ktorú som si vybudovala hraním volejbalu. A nakoniec som sa na tejto ceste stratila aj ja sama. Kvôli tomu, že som sa neustále snažila naplniť očakávania a predstavy ostatných som skončila ako padajúca hviezda.

Ako si si už prečítala, na svojej ceste som urobila veľa chýb a pravdepodobne som robila takmer všetko zle, čo mi bránilo žiť zdravý životný štýl. Teda žiť zdravý životný štýl ako by som to definovala dnes. Strašidelné je, že počas obdobia, ktoré som opísala som si dlho myslela, že robím veľa vecí správne, a teda že žijem zdravo. Koniec koncov, v očiach mnohých som bola považovaná za ideál krásy a stelesňovala som mladú, žiaducu a šťastnú bytosť. Aby som sa aj naďalej držala tohto ideálu začala som prirodzene sledovať všetky diéty a fitnes trendy, ktoré mi údajne mali napomôcť stať sa ešte lepšou, ešte štíhlejšou a ešte „zdravšou“ verziou samej seba. Vzhľadom na veľmi ambiciózny prístup, ktorý som si vo volejbale vytvorila, som dôsledne  všetky plány, úpravy, úspechy a najmä neúspechy z dlhodobého hľadiska.

Napriek všetkým neúspechom je množstvo skúseností, ktoré som nakoniec získala, na nezaplatenie. Vždy som sa považovala za pokusného králika č.1 a vždy som bola zvedavá a zaujímala sa o to, ako by som mohla zo svojho tela dostať niečo viac.

V istom momente som však už bola hotová.

Urobila som jedinú rozumnú vec v tomto období môjho života, na čas som sa rozlúčila so svojím kočovným životným štýlom modelky, zbalila som si veci a vrátila som sa domov, ku svojim koreňom, aby som sa dala “dokopy“ a znovu našla samú seba. Dala som si nejaký čas na to, aby som žila svoj život tak ako som ho žila pred modelingom, a po pár mesiacoch strávených s blízkymi som sa postavila na nohy, nabitá energiou a nadšená, že môžem začať odznova.

Takmer ako rajská záhrada

Mojím ďalším cieľom bol krásny Hamburg. Bezpečné miesto a dobrý život pre modelky. Aspoň taká bola povesť tejto mekky katalógov. Neustále pracovné ponuky a veľa príležitostí zarobiť si peniaze, ktoré mi pomôžu zabezpečiť viac než len dobrý životný štýl. To bolo presne to čo som potrebovala a bola som pripravená začať sa vážnejšie zaoberať svojou prácou, zmeniť poradie priorít, vymeniť večierky za skutočný zdravý a uvedomelý životný štýl, stať sa profesionálnejšou a vybudovať si nové priateľstvá a sieť pracovných príležitostí.

Počas cesty do Hamburgu som netušila, že nájdem niekoho, koho budem potrebovať najviac v mojom živote. Môj najlepší priateľ, môj mentor, môj milenec a láska môjho života Miszek Damer.

Náš príbeh lásky sa začal veľmi náhodne ako „priateľstvo s benefitmi“, ale pomerne rýchlo sme zistili, že si dobre rozumieme, máme radi vzájomnú spoločnosť a začali sme to brať „vážnejšie“. Vdýchla som všetky vedomosti a životný štýl, ktoré mi ponúkol a konečne som si uvedomila, kto som, aké je moje životné smerovanie a hlavne, čo je mojím a zároveň naším hlavným cieľom. Keďže moje doterajšie vedomosti boli založené na skúsenostiach, bola som vďačná, že som sa už nemusela spoliehať len na metódu pokus-omyl.

Tiež som pochopila, ako porozumieť vedeckému hľadisku a vplyvu zmien životného štýlu na jednotlivca. Stala som sa stelesnením Miszekových vedomostí, fyzicky aj duševne. Miszek študoval výživu, venoval sa coachingu a mal viac ako dekádu skúseností práce s klientmi s rôznym zdravotným stavom. Čoraz lepšie a hlavne štruktúrovanejšie som pochopila základy výživy a silového tréningu, ako ich používať a ako ich časom prispôsobiť osobným potrebám a cieľom. Myslím, že sa navzájom dokonale dopĺňame.

Ďalšou výhodou je, že spoločne môžeme skúmať rôzne účinky na obe pohlavia, a tak sa naše bohaté skúsenosti len.

Počas obdobia ako sa moje telo a vedomosti vyvíjali pod vplyvom nových podnetov spojených so zdravým životným štýlom som si uvedomila, že v živote ide o viac než len fyzické ciele, že môj duch, duša a viera musia byť živené rovnako, ak nie ešte s väčšou silou a odhodlaním, ktoré som už použila pri dosahovaní zdravého tela.

Nechcem, aby to znelo príliš „woo-woo“, ale hovorím len z vlastnej skúsenosti:

Žiadne večierky, luxusný životný štýl, žiadne značkové kabelky a drahé autá nie sú tak uspokojujúce ako úplná kontrola nad vlastným telom a mysľou, neuveriteľný stav blaženosti, keď si uvedomíš, že si stopercentne šťastná vo svojej koži, vo svojom vlastnom tele.

A práve preto sme zhromaždili našu vášeň a vedomosti založené na našich životných skúsenostiach, aby sme ti mohli pomôcť žiť skutočne vyvážený život s plne optimalizovaným telom a mysľou!